JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

posztgraduális képzés

posztgraduális képzés szó jelentése

A 'posztgraduális képzés' egy olyan felsőoktatási forma, amelyet az alapképzés (bachelor) vagy a mesterképzés (master) elvégzése után lehet folytatni. A posztgraduális képzés célja általában a szakmai ismeretek és készségek továbbfejlesztése, valamint a szaktudományok mélyebb megértése. Ez a fajta képzés lehetőséget nyújt a hallgatóknak arra, hogy elmélyítsék tudásukat egy adott területen vagy specializációban. A posztgraduális képzés számos formában elérhető, például magiszteri (MSc), doktori (PhD) vagy szakirányú továbbképzési programok formájában. Ezek általában hosszabb időtartamot igényelnek, mint az alapképzés vagy a mesterképzés, és gyakran magasabb szintű tudást és kutatási tevékenységet követelnek meg a hallgatóktól. A posztgraduális képzés lehetőséget ad a hallgatóknak arra, hogy elmélyítsék tudásukat egy adott területen és szaktudományos kutatást végezzenek. Emellett segítheti őket abban is, hogy magasabb szintű pozíciókat érjenek el a munkaerőpiacon, vagy hogy további akadémiai karriert építsenek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "posztgraduális képzés" kifejezés az angol "postgraduate education" fordítása, és a magyar nyelvben a második világháború után terjedt el.

Az angol "postgraduate" szó azt jelenti, hogy valaki az alapképzés (undergraduate) után folytatja tanulmányait. A "graduate" szó a latin "gradus" szóból ered, ami "fokozatot" vagy "lépcsőfokot" jelent. A "post-" előtag pedig azt jelenti, hogy valami után következik vagy rákövetkezik.

A posztgraduális képzés fogalmát az Egyesült Királyságban alakították ki, ahol az alapképzéstől (undergraduate) elkülönülve lehetőség van további szakmai képzésekre és tudományos kutatásra. A brit egyetemek magas színvonalú mesterképzéseket és doktori programokat kínálnak, amelyekre csak az alapképzést elvégző diákok jelentkezhetnek.

A posztgraduális képzés fogalma és intézményrendszere az 1900-as években kezdett kialakulni, amikor egyre nagyobb igény mutatkozott speciálisabb tudásra és szakmai specializációra a munkaerőpiacon. A legtöbb országban ma már rendelkezik posztgraduális képzési rendszerrel, amely lehetőséget nyújt a továbbtanulásra és a szakmai fejlődésre az alapképzést követően.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A posztgraduális képzés lehetőséget ad a diákoknak arra, hogy továbbfejlesszék szakmai ismereteiket.
2. A posztgraduális képzésnek köszönhetően a hallgatók elmélyíthetik tudásukat a választott szakterületen.
3. Sok vállalat preferálja a posztgraduális képzésben részt vett jelentkezőket, mert magasabb szintű szakmai tudást feltételeznek tőlük.
4. A posztgraduális képzés során a hallgatók gyakorlati tapasztalatokra is szert tehetnek, amelyek segíthetnek a karrierjük előmozdításában.
5. A posztgraduális képzés lehetőséget ad arra, hogy mélyebb betekintést nyerjünk egy adott terület specifikus témaköreibe.
6. Az egyetemi diploma megszerzése után sok diák továbbtanul posztgraduális képzéseken annak érdekében, hogy specializált tudást szerezzenek.
7. A posztgraduális képzés általában hosszabb időtartamú és nagyobb elkötelezettséget igényel, mint az alapképzés.
8. A posztgraduális képzés lehetőséget ad a diákoknak arra, hogy saját kutatásokat végezzenek, és eredményeiket publikálják.
9. A posztgraduális képzésen résztvevő hallgatók gyakran különböző szintű kurzusok közül választhatnak a szakterületüknek megfelelően.
10. A posztgraduális képzés során a diákok szorosabb kapcsolatot alakíthatnak ki a szakmai hálózatukkal, ami segítheti őket a karrierjük építésében.

Rokonértelmű szavak

mesterképzés, továbbképzés, posztgraduális tanulmányok, mesterfokú képzés, posztgraduális oktatás

Fonetikus átírás

[pɔstgrɑduaːlis keːpzeːʃ]

Betűrendben közeli szavak

post_harvest, postacím, postscriptum, poszt, posztadoleszcens, posztgraduális képzés, posztgraduális_képzés, poszthumán, posztmodern, posztnatális, posztó,